Vektoru kartes uz iPhone

Kā zināms, Apple uz savām iOS ierīcēm standartā piedāvā paši savu risinājumu, Apple Maps. Šīs kartes daļēji balstītas uz TomTom kartēm, un datu ziņā ir visai švakas. Ar kartēm ir tā — programmas mēdz būt dažādas, taču karšu datu avotu nav tik daudz. Kādreiz jau biju par to rakstījis, taču varu atkārtot, ka pasaules karšu dati principā nāk no šiem avotiem: Navteq, Teleatlas, Google un Openstreetmap. Navteq un Tomtom nav īsti ieinteresēti ar savām kartēm dalīties bez maksas, un viņi tās tirgo pa lielu naudu (programmas Navigon un Tomtom). Protams, visi var ielādēt veco zināmo alternatīvu — Google Maps, taču pastāv arī citi risinājumi, kurus šodien apskatīsim.

Pēdējā laikā tautas zīmētais Openstreetmap ir kļuvis ļoti spēcīgs, un jo vairāk to lietos, jo vairāk kāds pamēģinās iezīmēt ko jaunu, un jo vairāk šī karte kļūs noderīga. Šobrīd viena no manām mīļākajām web kompānijām ir Mapbox, kuri Openstreetmap bīda uz priekšu ar pamatīgiem lēcieniem, un ceru, ka viņiem tas izdosies arvien labāk.

Telefonos parasti ir nepieciešams internets, lai lietotu kartes, izņemot, ja ir piedāvāta iespēja šīs kartes ielādēt vēlākai lietošanai. Šis var notikt divos veidos – rastra un vektora formātos. Rastra formāts vienkāršiem vārdiem sakot ir kaudze ar bildītēm. Katram kartes palielinājumam ir citas bildītes, tāpēc lai vairāku valstu kartes šajā formātā saglabātu vēlākai lietošanai, tas prasa vājprātīgi daudz vietas telefonā. Te noder vektoru formāts. Tās principā ir instrukcijas, kur jānovelk līnijas, un tad telefons piešķir konkrētajām līnijām atbilstošas krāsas un stilus. Realitātē tas nozīmē, ka kartes aizņem ļoti maz vietas, ir daudz ātrākas, un var saglabāt kaut visu pasauli savā telefonā, lai pēc tam neizmantotu internetu, karti lietojot.

Salīdzināsim, kādus Openstreetmap vektoru risinājumus iespējams iegūt priekš iOS (Apple) telefoniem. Man izdevās atrast sekojošas programmas, kuras ir kaut cik lietojamas:

  • Citymaps 2 Go
  • Forevermap
  • Galileo
  • Offmaps 2
  • Mapswithme

Katrai no tām ir savi plusi un mīnusi. Vizuāli to kartes ir visai atšķirīgas, lai arī attēlotie kartes dati ir gandrīz identiski (dažas kartes izvēlas parādīt krogus un aptiekas, citas dod priekšroku autobusu pieturām utt).

Citymaps 2 go (2.69EUR) Lai arī nosaukums liek domāt, ka iespējams ielādēt tikai pilsētas, tā nav – iespējams izvēlēties arī valstis. Programma piedāvā iespējas meklēt interešu punktus, un pat Booking.com viesnīcas, kā arī vietas, kurām atzīmēta atrašanās vieta iekš Wikipedia (pēdējām divām šķiet gan vajag internetu).

Forevermap (2.69EUR) ir minimalistisks dizains, tās kartes krāsas man šķiet pievilcīgākas, un tā piedāvā nedaudz atšķirīgas iespējas. Piemēram, ar šo karti ir iespējams veidot maršrutus. Tā nerunā, un nesaka, kur pagriezties, taču vienkārši uz kartes iekrāso maršrutu, pa kuru jums jābrauc uz izvēlēto mērķi. Daudz labāk, nekā bez šīs iespējas. Tāpat iespējams meklēt pēc koordinātēm. Arī šeit ir iespējams meklēt interešu punktus, taču nezkāpēc mani rezultāti neapmierina. Meklējot “coffee” tika piedāvāts miests amerikā, un arī piedāvātie ceļojumu palīgi nav pieejami tuvākajām valstīm.

Galileo (3.59EUR) ir stipri atšķirīga vizuāli, taču pozitīvā ziņā. Šai kartei iespējams ir atšķirīga mērķauditorija, jo te nepiedāvā tūrisma gidus un interešu punktus, toties piedāvā iespēju no datora ielādēt savu GPX failu ar punktiem, ierakstīt t.s. maršruta pēdas, kas noder staigājot pa takām un mežos, turklāt parāda noieto attālumu un šībrīža ātrumu. Konkrēti manām vajadzībām Latvijā šī karte piedāvā piemērotākas iespējas (jo ja es meklēju kafiju, es lietoju Foursquare). Programma arī piedāvā operācijas ar koordinātēm, un datus sūtīt GPX formātā. Vienīgie trūkumi — nav nekādas navigācijas, kā arī nav iespējams iegūt savas pozīcijas precīzas koordinātes (ir iespējams ar pirkstu atlikt punktu uz kartes, taču tas parasti nav uzticami). Protams meklēt arī Openstreetmap piedāvātos interešu punktus (POI) būtu jauki.

Mapswithme (1.79EUR) iespēju ziņā ir pati vājākā, jo nepiedāvā gandrīz nekādas iespējas, un pat meklēšana ir tikai maksas versijā. Tās uzticamību nevarēju pārbaudīt.

Offmaps 2 (0.99EUR) ir kaitinoša ar to, ka piedāvā ielādēt tikai konkrētas pilsētas, nevis valstis, vai reģionus. Citādi, šeit vismaz normāli strādā punktu meklēšana pēc vārda (Coffee atrod to ko vajag) un ir iespēja meklēt apskates objektus ar visiem aprakstiem. Nekādu citu iespēju gan šeit nav.

Savelkot kopā, katrai ir savi plusi un mīnusi. Man visvairāk patīk lietot Galileo, jo tā māk ierakstīt maršrutu, taču tajā pietrūkst navigācijas (kura ir Forevermap) un POI meklēšanas (kura lieliski darbojas CityMaps2Go).

Nobeigumā vizuālās atšķirības starp kartēm, papildinātas arī ar Apple Maps, Google Maps, Openstreetmap rastra kartes variantu, un abiem Balticmaps variantiem (nejēdzīgi dārgo abonenta variantu, un bezmaksas variantu) — ievērojiet, ka Openstreetmap nemaz nav tik slikts, uz iOS un Google datu ir vismazāk no visām, un pat uz Jāņa Sētas kartes datu namaz nav tik daudz vairāk.

Normunds R.

Normunds R.

Šīs lapas vienīgais autors, mētājas starp blogu platformām biežāk, kā raksta rakstus. Primāri raksta par ceļojumiem.
Latvia