BSD madness

BSD madness
FirmWare Test Suite (fwts) live CD output

Prologs

Es jau te kādu labu laiku nodarbojos ar sevis lietoto mākoņservisu konsolidāciju un pārvietošanu. Sākot no tā, ka atteicos no Spotify un uztaisīju paša hostētu mūzikas serveri ar PlexAmp (jā, man ir diezgan daudz legālas FLAC mūzikas, jo mēdzu iepirkties BandCamp, kā arī diezgan bieži ir tā, ka tu nopērc vinila plati un līdzi dod download kuponu).

Nākamais solis bija manas mājaslapas, kuras dzīvo trīs dažādās vietās. Viena no tām ir mans mājās dzīvojošais NAS, bet tam ir mehāniskie diski, kuri ir šausmīgi skaļi un uz daudz maziem failiem - arī šausmīgi lēni.

Darbā spēlējos ar visādiem ātriem NVMe diskiem un sagribējās sev tādu flash based serveri. Protams noskopojos un nopirku tādu, kura ietilpība vēl nav tik liela, kā man vajadzētu, bet ar kaut ko jau jāsāk. Nopirku nelielu Intel bāzes serverīti ar diviem M.2 slotiem un USB-C ārējam diskam, lietām, kas neietilps uz ātrajiem diskiem.

Eskalācija

Gribot kaut kādu serveri mājās, pirmais solis, kas jāizdomā, kādu operētājsistēmu tur likt. Man mākoņos ir Ubuntu un Oracle Linux (tipa Fedora), bet gribējās izmēģināt FreeBSD. Cik nu biju palasījis par BSD, ļoti iepatikās visa tā filosofija. Kā arī sapratu, tur ir tāds ciešāks community, izcila dokumentācija, daudz sakārtotāka un vienotāka pati operētājsistēma. Izlasīju čupu visādu dokumenu un ķēros klāt.

Problēma

Pirmais boot uz FreeBSD un pirmais error. Pāri visam ekrānam skrien error log ieraksti:

Firmware error (ACPI). Could not resolve symbol. AE_NOT_FOUND

Un error ziņas brauc pāri tekstam, tā ka grūti arī kaut ko ierakstīt konsolē, traucē redzēt, ko tu dari.

Neverending error logs

Ko tik es neizmēģināju. Visi iespējamie forumi, Redditi, pat ChatGPT prasīju palīdzību. Īsumā, ko es sapratu, ka tas ir ražotāja BIOS nepilnīga ACPI implementācija, trūkstoši vai kļūdaini ierakstīti parametri. Teorijā ražotājam būtu jādod jauns BIOS. Pastāv alternatīvs risinājums, pašam "dumpot" to ACPI tabulu, tad meklēt šo kļūdu un tad lādēt iekšā ACPI tabulas ar saviem labojumiem. Pēc idejas to var, bet tālāk jau es vairs nejūtos kompetents.

Ražotājs atbildēja, ka man jau ir jaunākais BIOS un izlikās, ka nesaprot manu sūdzību.

Turpināju rakties pats. Kas interesanti, ka Ubuntu LiveCD iebūtējas un nekādu erroru uzkrītoši uz ekrāna nav, taču tos pašus errorus var atrast kaut kur dziļi log failos. It kā tos drīkstot ignorēt un neko sliktu tie nedara.

Tad es nolēmu pamēģināt FreeBSD 14.0 – nekas nemainījās. Tad es pamēģināju GhostBSD un voila – erroru nav! Sāku domāt, varbūt tomēr kaut kas tieši ar FreeBSD logging. Daži rakstīja, ka debug log ierakstus var izslēgt. Meklēju miljons forumus un tad atklāju vienu, kas nostrādāja:

ee /boot/loader.config
debug.acpi.disabled="thermal"

Un error log pazuda arī uz FreeBSD.

Vai es sūdzos? Īsti jau nē, jo procesā iemācījos diezgan daudz ko no FreeBSD komandrindas un sanāca izmēģināt arī dažāda veida deskop menedžerus.

Epilogs?

Nē, tas ir tikai sākums. Pēc pilnas dienas čakara jau pirmajā solī, kura laikā es dažādas operētājsistēmas uzinstalēju kopā kādas reizes piecas vai sešas (lai slavēts ātrs internets un ātrs NVMe, tas prasa tikai minūtes piecas), man jau gribējās atmest ar roku un laist jaunāko Ubuntu (tas Gnome 46 ir tiešām smuks un Ubuntu man strādāja "out of box").

Bet nē, es tomēr gribu paprovēt palaist FreeBSD un dot tam nedaudz vairāk laika. Un galu galā, šis būs tikai serveris, man pat nav īsti svarīgi kāds tur desktops. Vēl jāpadomā. Tā ka iespējams turpinājums sekos.

Normunds R.

Normunds R.

Šīs lapas vienīgais autors, mētājas starp blogu platformām biežāk, kā raksta rakstus. Primāri raksta par ceļojumiem.
Latvia