Maroka 1: Pretī Āfrikai

… Es nezinu kā pie manis nonāk idejas par ceļojumu mērķiem. Tās ir kā vīzijas, kas uzplaiksnī galvā, apvienojot sevī zemapziņas drupačas, senas nesaistītas idejas un ainas no filmām.

I used to be someone else, but I traded him in. Uh, what about you?”

— The Passenger (1975)

Ziemeļāfrika mani vilināja vairāku iemeslu dēļ. Ne tikai dēļ klimata, un ārpuszemes plašajiem skatiem, bet arī dēļ tik mīklainā, taču sasniedzamā islāma. Kad uzzināju, ka Marokā turklāt atrodas viens no vieglāk pieejamajiem Sahāras tuksneša kāpu laukiem, jeb ergiem, nebija variantu.

Tāpat, kā mežā sastaptam savvaļas dzīvniekam, Āfrikai negribēju tuvoties strauji. Tai vajag piezagties, un tuvoties lēnām, pieradinot, un pierodot pašam. Runā, ka vienīgais veids kā patiesam ceļotājam atļauts iebraukt Stambulā, ir ar vilcienu. Tāpat, Maroka tevi sagaida Tandžīras ostā. Turklāt šī vārda otrajā nozīmē. Nevis sagaida ar atplestām rokām, bet paredz, ka tu ieradīsies tieši šeit. Patiesībā, šķiet, Marokā tevi neviens negaida.

Tāpēc mums nebija izvēles. Lai nonāktu Marokā, sākumā bija jānonāk Portugālē.

We’re not tourists. We’re travelers. A tourist is someone who thinks about going home the moment they arrive, whereas a traveler might not come back at all

— The Sheltering Sky (1990)

Ceļojums sākās ar lidmašīnu nolaižoties Portugāles pilsētā Faro. Bija jau vakars, kad sagaidījām sabiedrisko transportu, un devāmies meklēt savu hosteli. Tik viegli gan tas nedevās, un nācās vajadzīgo ielu nostaigāt tās garumā, sekojot māju adrešu plāksnītēm, jo kartē hostelis nebija pareizi atlikts. Mēs bieži nakšņojam hosteļos, un ja izvēlas privātās istabas, tie ir ļoti labs naktsmītņu veids. Šeit ir pieejama virtuve, veļas mazgāšana, dažādi maza budžeta ieteikumi, un iespēja parunāt ar līdzīgiem ceļotājiem.

Lai arī pulkstenis bija tikai pāri septiņiem, īpašnieks ieteica neiet veltīgi meklēt veikalu, jo tie visi esot jau slēgti. Portugāle.

Rīts mūs sagaidīja saulains un silts. Nolikām hosteļa uzņemšanā glabāties somas, un devāmies pastaigā.






Jau izejot ārā sajutu spēcīgo jūras zāļu aromātu – tepat blakus ir jūra, un tajā pat laikā, jūras šeit nav. Faro atrodas Algarve reģionā, kuru no jūras šķir 170 kvadrātkilometrus liela lagūnu sistēma – Ria Formosa dabas parks. Piekraste te vairāk izskatās un smaržo pēc mitrāja.

Lai arī rīts vairs nebija agrs, ielas joprojām bija tukšas un klusas. Faro ir smuka neliela pilsētiņa, taču nemanīja ne dzīvas dvēseles. Izstaigājām centru, pastaigājām gar galvenajiem apskates objektiem, novērojām vietējos, kas mitrājā ievāc gliemenes, devāmies paēst brokastis, nu jau lēnu mostošajā tūristu ielā. Portugāles pirmais iespaids bija patīkams. Nelielas ieliņas, spilgti baltas mājiņas ar maziem lodziņiem, un mazām terasītēm uz jumtiem. Apskatījām zivju tirgu, palaiskojāmies parkā.

Kad smukā un klusā Faro sevi bija izsmēlusi, devāmies uz vilcienu staciju, un braucām uz nākamo Portugāles miestu tepat blakus – Olhao. Neliela, kompakta, un ar jauku piekrastes promenādi, Olhao ir patīkama vieta kur pasēdēt uz soliņa un paelpot “jūras jogus”, taču pamata mērķis mums šeit bija Ria Formosa dabas teritorijas parks. Vakarpusē pastaigājāmies, Olivers pamatīgi izspēlējās divos bērnu laukumos, kā arī atradām labi noslēpušos pārtikas veikalu, kur sapirkām sulas un gardumus.

Uz dabas parku devāmies no rīta, lai arī nebija atrodama nekāda informācija, kā turp iespējams nokļūt bez automašīnas. Atlika skatīties uzticamajā navigācijas ierīcē, un ieturēt kursu virzienā uz marķēto Informācijas centru. Rīts kā iepriekš bija tik pat aizmidzis un tukšs, taču jau iekarsis bez jokiem. Kad cauri noliktavu rajoniem, stumdami bērnu ratus vietām pa ielu, gar pamestām mājām, pa aizdomīgām ielām, sasniedzām beidzot vajadzīgos vārtus, tie izrādijās ciet. Portugāle.

Teritorijas sargs mūs pamanīja, atvēra vārtus, un ielaida iekšā. Bez samaksas. Parks atstāja dalītas jūtas. Varēja redzēt, ka kādreiz labi sakopts un attīstīts, tagad tas likās pamests un nolaists. Info centrs tā arī neatvērās, nerunājot par internetā solīto kafejnīcu un kiosku. Stendi bija izbalējuši, un gaisā virmoja pēckrīzes aromāts.

Ūdens pudele iztukšojās neticamos ātrumos, un temperatūra sakāpa stipri virs trīsdesmit grādu atzīmes, tāpēc ilgāk par pusdienlaiku uzkavēties nebija iespējams. Iepazinušies ar jūras dzirnavu darbību, salasījuši gigantiskus ciedru čiekurus, un sabildējuši dažādus putnus, devāmies vien atpakaļ.

Normunds R.

Normunds R.

Šīs lapas vienīgais autors, mētājas starp blogu platformām biežāk, kā raksta rakstus. Primāri raksta par ceļojumiem.
Latvia